Ako si správne vybrať bývanie?

Vyberáte si nové bývanie? Ako vlastne začať?

Nadišiel čas osamostatniť sa, prenájom vylučujete a obzeráte sa po vlastnom bývaní? Ako prvé je vhodné zobrať papier, pero do ruky a zamyslieť sa…

1. Aké sú moje finančné možnosti?

2. Kupujem ho s partnerom či partnerkou a rozmýšľam v dohľadnej dobe nad založením si rodiny?

3. Má to byť byt alebo dom?

4. Láka ma život v meste alebo na vidieku? Toto sú najzákladnejšie otázky, po ktorých nasleduje skutočné hľadanie.

 Financie

Doporučujeme obrátiť sa na profesionála v tejto oblasti, ktorý Vám pomôže sa zorientovať na hypotekárnom trhu, ktorý je v dnešnej dobe komplikovaný a nevyspytateľný. Banky aktuálne poskytujú výrazne menej úverov v porovnaní s rokmi 2021 a 2022, vracajú sa skôr k podmienkam, ktoré sú pre finančný trh zdravšie a v bežné. Dostupnosť bývania klesá s rastúcim úročením a dostupnosťou úverov, preto sa oplatí obrátiť sa skúseného špecialistu.

Budem bývať sám/a?

Je dôležité veľmi dobre zvážiť fakt (pokiaľ Vás nebaví časté sťahovanie), či budete v novej nehnuteľnosti bývať sami, s partnerom a či uvažujete o rodine. Každý z nás má iné nároky na bývanie, iný životný štýl, iné potreby. Bude Vám Vaše nové bývanie, pre ktoré sa dnes rozhodnete postačovať aj o 5 či 10 rokov?

Byt alebo dom?

Je zásadný rozdiel medzi bývaním v byte a rodinnom dome. Každá z týchto možností osloví iného. Nenechajte sa ovplyvniť kamarátmi. Ste mestský typ alebo ste manuálne zručný a viete si poradiť s domácimi prácami? Pokiaľ Vás neláka predstava práce okolo domu, na dvore, záhradke, či každoročné udržiavacie a zušľachťovacie práce, uvažujte nad bývaním v byte.

Lokalita

Rozhodnutie pre tú-ktorú lokalitu je veľmi dôležité, nakoľko od lokality sa odvíja i samotná cena nehnuteľnosti. Byt v lukratívnej mestskej časti či centre môžete preplatiť o niekoľko desiatok tisíc EUR oproti okrajovej časti mesta, ktorá je vzdialená možno len 5 km. Podstatné je však dopravné spojenie, základná občianska vybavenosť, zeleň, bezpečnosť.

Kde teda bývať?

Pokiaľ ste si s rozvahou zodpovedali na tieto základné otázky, pustite sa do hľadania. Rozhodujte sa pocitovo. Ak sa v danej nehnuteľnosti dobre cítite, viete si tam sami seba predstaviť bývať v nasledujúcich pár rokoch, neváhajte! Bude to predsa Váš domov a domov sa človek má predsa tešiť!

#byvanie #poloha #banka #cena #uver #proces #hypoteka #byt #dom #mesto #vidiek

logo-biele
realitná kancelária