Dôvody prečo uzatvoriť exkluzívnu zmluvu

V zahraničí je úplne bežná prax, že realitné kancelárie uzatvárajú s klientmi výlučne exkluzívne zmluvy. Táto tradícia na Slovensku chýba. To, čo v zahraničí funguje bezproblémovo, u nás viazne. Existuje tu nedôvera samotných klientov voči realitkám a naopak … Nemalou mierou sa o to pričinili nekalé praktiky niektorých realitných kancelárií, ktoré sa v veľakrát prezentovali v médiách i podvody s nehnuteľnosťami. Spolupráca s jedinou realitnou kanceláriou sa nemusí vyplatiť vtedy, ak narazíte na neserióznu spoločnosť, ktorá bude všemožne predaj preťahovať, aby ste si nehnuteľnosť predali inou cestou a ona potom „zinkasuje“ pokutu. Netreba však hovoriť len o tých, ktorí svoju prácu nerobia čestne ale aj o tých, ktorí si svoju prácu robia seriózne a svedomito. Nie je ich málo, no žiaľ, aj pár čiernych oviec dokáže očierniť prácu mnohých profesionálov. Oplatí sa teda uzatvárať exkluzívnu zmluvu? A komu?

Výhodou exkluzivity

sú jasne stanovené podmienky, ktoré sú obom zmluvným stranám dopredu známe. Zmluva by mala obsahovať konkrétne záruky toho, že kancelária urobí všetko pre to, aby bol obchod úspešne dokončený. Preto je určite výhodné, ak sa dopredu dohodne postup, ako RK bude pracovať na predaji nehnuteľnosti, aké formy inzercie využije, aké sú podmienky provízie, predaja a podobne. Rovnako dôležité sú aj podmienky vypovedania zmluvy a prípadné sankcie za jej nedodržanie, a to na oboch stranách. Pri zmluve o exkluzivite je dôležitým údajom termín platnosti zmluvy. V žiadnom prípade nepodpisujte zmluvu na dobu neurčitú. Štandardom pri byte sú dva až tri mesiace, pri rodinných domoch a špecifických nehnuteľnostiach aj dlhšie, nie však na dobu neurčitú! Nakoniec, pri obojstrannej spokojnosti sa zmluva dá vždy predĺžiť a takisto pri včasnom dodržaní podmienok aj vypovedať.

Treba si ju dobre preštudovať! Samotné znenie a podmienky exkluzívnej zmluvy napovedia o serióznosti RK. Dôležité je, aby bola spokojnosť na oboch stranách. Majiteľ nehnuteľnosti chce makléra, ktorý sa o jeho nehnuteľnosť dobre stará a rýchlo predá, maklér očakáva spoluprácu majiteľa pri predaji. Maklér vynaloží nemalé úsilie a financie ešte pred samotným predajom nehnuteľnosti: nehnuteľnosť nafotografuje, zdokumentuje, pripraví podklady, aby ju zatraktívnil, financuje marketing, chodí na obhliadky – investuje peniaze i čas do ponuky exkluzívnej nehnuteľnosti. To vedie k rýchlejšiemu a výhodnejšiemu predaju, lebo realitné kancelárie majú väčšiu istotu, že sa im investované prostriedky vrátia, a rovnako klienti vedia, čo pre nich realitný maklér urobí. Nemenej dôležitým faktom je, že Vaša nehnuteľnosť sa neobjavuje na realitných portáloch v ponuke „realitných kancelárií“, ktoré sa ani neunúvajú zavolať Vám a požiadať Vás o súhlas so zaradením Vašej nehnuteľnosti do ich ponuky. Prehliadka Vašej nehnuteľnosti je 1.krok pre profesionálny servis. Maklér, ktorý ju sám predtým nikdy nevidel, Vám iste rád zníži svoju províziu, aby podliezol cenu maklérov, ktorí svoju prácu berú seriózne. Spoluprácou s profesionálnym maklérom môžete urýchliť predaj Vašej nehnuteľnosti. Nezávislé výskumy potvrdzujú, že tí, ktorí svoju nehnuteľnosť zveria skúsenému realitnému maklérovi, dokážu predaj značne urýchliť a vyhnú sa mnohým starostiam i nástrahám. A práve preto dobre zvážte, komu a akým spôsobom ponúknete Vašu nehnuteľnosť. Predaj nehnuteľnosti je zvyčajne najväčším obchodom v živote väčšiny ľudí, mnohí takýto obchod realizujú len 1x za život.

Tak prečo riskovať !!!???

#odbornosť #servis #predaj #proces #exkluzivita #serióznosť